Menapoz ve menapoz tedavisi

Dünyada ki kadınların %30;u menapoz sonrası kadınlardır.Her kadının menapoza cevabı farklıdır bu nedenle menapozda hastaya yaklaşım kadına özgüdür.

Menapoz adetlerin kesilmesi şeklinde tarif edilmektedir. Perimenapoz ise menapoz öncesi ve sonrasındaki dönemi kapsamaktadır. Menapoza geçiş ile başlayan sıkıntılar menapoz sonrasıda devam etmektedir. Menapoz sonrası kadınlarda kalp,  damar hastalıkları ve kadın kanserlerinin arttığı dönemdir. Kadınlar bu dönemde  jınekolojik kanserler , osteoporoz , kalp damar hastalıkları riski artığı için yakın takip edilmelidir.

Menapoz yaşı ortalama 51 olup, bu yaşı belirleyen en önemli etken genetik öyküdür.  Sigara içenlerde, rahimi alınanlarda menapoz daha erken olabilir.

Menapozda  kadının bu döneme karşı cevabı , kadının yaşam stili ve aile öyküsüne göre değişir.

Menapoza geçiş döneminde , bu dönem 40’lı yaşlarda başlamaktadırki, hormonal değişikliklere bağlı düzensiz, yoğun ve uzamış vajınal kanama ile karşılaşılmaktadır. Bu dönemde özellikle kadınların gebelikten korunması için desteklenmeli ve gerekli önlemler alınmalıdır.

Menapozda  depresyon,  anksiyete, libido kaybı, deride kuruluk, kemik erimesi  sık karşılaşılan sorunlar olup her kadın bu sıkıntılara karşı destek tedavisi almalıdır.

Menapozda sıcak basması:  östrojen eksikliğinin klasik bulgusu sıcak basmasıdır. Çarpıntı ile başlayan titreme, terleme, vücutta kızarıklık ve sıcaklık ile devam eden ataklar 1-4 dakika kadar sürmekte ve gün içinde 5-10 defa tekrarlamaktadır. Sıcak basmaları cerrahi menapoz olarak adlandırılan rahim ve yumurtalıkların alınmasına bağlı menapozda daha sık görülen bir şikayettir. Sıcak basmalarına genellikle depresyon, sinirlilik, yorgunluk, hafıza kaybı eklenmektedir. Bazı kadınlarda tedaviye gerek kalmayacak düzeyde hafif sıcak basmaları olabilir. Genellikle sıcak basmalrı  5 yıl içinde geriler.