Kürtaj nedir?

Halk arasında anlamı istenmeyen gebeliğin sonlandırılması için yapılan cerrahi bir müdehaledir. Kaza olarak tanımlanan istenmeyen gebelikler bazen evlilik dışı, bazen akademik kariyerinizi kısıtlayan, bazende yeni doğum yapmış bir kadının yaşamında yada bitmiş bir evlilikte olabilir. Yani gebelik sosyal yaşantınızda sorunlara yol açabilir. Her çiftin başına gelme ihtimali olan istenmeyen gebelikler sadece kürtaj ile sonlandırılabilir. Gebelik oluştuktan sonra  toplumda düşük ilacı ve iğne   olarak bilinen uygulamalar zaman kaybına yol açmaktadır .  Kürtaj ülkemizde, Amerikanın birçok eyaletinde, Avrupa ülkelerinin çoğunda  birtakım yasalar ile sınırlandırılmış olup, yasal bir müdehaledir. Bu yasal süreç aslında kadını ve kadın bedenini korumaktadır. Ülkemizde  kanunen 10, haftaya kadar süresi olan gebelik sonlandırılması,  kadın evli ise eş onayı, bekar ise 18 yaş sınırı aranmaktadır Özellikle 10 hafta kadar olan yasal süreç kadın bedenini korumaktadır. Çünkü hamilelik ilerledikçe işlemin getirdiği riskler artmaktadır..

Kadınlar bu kararı verirken hekimleri tarafından ayrıntılı bilgilendirmeli, her zaman partnerleriyle beraber karar vermeleri önerilmelidir. Kürtaj  işlemi öncesinde kadına karar verme  süresi verilmeli ve  en azından 1 hafta ara ile 2 görüşme yapılmalıdır.

Kürtaj nasıl bir işlemdir? Nasıl yapılır?

Genellikle uygun zaman 5-7 haftalar arası olup gebelik  ilerledikçe işlem zorlaşır.Hem genel anestezi,  hem de lokal  anestazi yani rahim ağzı uyuşturularak yapılabilir. Ancak kürtaj öncesinde her kadına kan sayımı, kan grubu,pıhtılaşma ile ilgili testler yapılmalıdır. Özellikle  kan uyuşmazlığı açısından değerlendirilmeli , eğer kan uyuşmazlığı mevcut ise işlem sonrası koruyucu iğne yapılmalıdır. İşlem yapılacak hastada genital bir enfeksiyon varlığı araştırılmalı,  gerekli durumda antibiyotik verilmelidir..Önerimiz işlemin anestezi hekiminin eşliğinde hastanede  yapılmasıdır. Operasyon yaklaşık 10 dakika kadar sürmekte ve hasta aynı gün içinde taburcu edilmektedir .Modern jınekolojide vakum kürtaj denilen rahim içerisinde oluşan negatif basınç ile gebelik sonlandırma işlemi uygulanmaktadır. Bu işlem sırasında büyük plastik enjektör ucuna takılan kanüller ile negatif basınç oluşturulmaktadır.. Plastik kanüller tek kullanımlık olup enfeksiyon ve rahimde hasar oluşturma riskini azaltmaktadır.  İşlem sonrası genellikle şiddetli bir ağrı ve kanama yaşanmaz. Adet sancısı benzeri ağrı olabilir. Ve basit ağrı kesiciler kullanılır. Bazende 15-20 gün kadar devam eden leke tarzı vajinal kanama olabilir. Kürtaj sonrası ilk adet ise işlemden 4-6 hafta sonra olur. Nadirde olsa kürtaj sonrasında enfeksiyon, rahim delinmesi, rahimde parça kalması, rahim içi yapışıklık, başarısız kürtaj gibi sorunlar ile karşılaşıbilir. Bu nedenle kürtaj işlemi  her türlü acil müdehalenin yapılabileceği tam teşekküllü bir hastanede uzman kadın doğum hekimleri tarafından yapılmalıdır.

Bir hekim ve bir kadın olarak her zaman genel anestezi altında kürtaj önermekteyim. Çünkü kürtaj kararı kadını genellikle psikolojik açıdan sarsmakta, bu işlem sırasında kadının bilincinin açık olması, ağrı hissetmesi kadın hayatında travma etkisi yaratmaktadır.Bu travmayı en aza indirmek için işlem ağrısız, steril şartlarda yapılmalıdır.Kürtaj kararını veren kadının kararına saygı duyulmalı hekimi ve yakınları gerekli desteği vermelidir.komplikasyonlar dikkatli ve titiz yapılan işlemler sonrasında  oldukça nadir görülmesine rağmen müdehale öncesinde her kadın bu konuda bilgilendirilmelidir.