Gebelikte dermatolojik hastalıklar

Gebelerin yaklaşık %90’ında cilt renginde koyulaşma meydana gelir. Özellikle genital  bölgede, meme ucu ve göbekte renk koyulaşmaları meydana  gelebildiği gibi koltuk altı ve bacak arası gibi sürtünmenin fazla olduğu bölgelerdede bu koyulaşmalar olabilir. özellikle güneş ışınları bu renk değişimini  artırır, yüksek faktörlü güneş koruyucular önerilir. Doğumun ardından bu cilt değişiklikleri azalmakla beraber, 10 yıla kadar  devam edebilir. Gebelikte özellikle karın cildi ve göğüslerde aşırı gerilmeye bağlı  kırmızı, mor renginden zamanla beyaz, sedef renge dönen çatlaklar görülebilir. Tedavisi zordur , lazer bazen tedavi edici olabilir.

Gebelik  döneminde nevüsler de %6 oranında büyüklüklerinde değişiklik olabilir. Gebelikte nevüslerin çapında büyüme ve renginde koyulaşma çok sık karşılaşılan bir bulgu olmadığı için mutlaka değerlendirilmelidir.

Gebelikte kılların büyüme fazı , dinlenme fazından hızlıdır. Bu da kıllanma artışına yol açabilir.Doğumdan sonra bu etki kaybolduğundan saç dökülmesi  başlayabilir, kıllanma artışı ise geriler. Bazen doğum sonrası saç dökülmesi oldukça şiddetli olabilir ve lahusa kadın endişelenebilir. Kadınlara  saç dökülmesinin fizyolojik olduğu ve 6-12 ay içinde saç gelişiminin olacağı konusunda bilgi verilmelidir. Gebelik döneminde şiddetli kıllanma artışı mevcut ise böbrek üstü bezi tümörleri  ve yumurtalık kistleride ayırıcı tanıda düşünülmelidir.

Gebelikte tırnaklar güçsüzleşebilir, kırılgan ve  daha yumuşak hale gelir. Doğum sonrası bu durum geçicidir. Ayrıca damar direncinde azalma kan akımında artışa yol açmakta. Ve cilt damarlarında genişlemeler  özellikle açık renkli kadınlarda daha sık olmak üzere izlenir. Doğumdan sonra ise genellike kaybolur.